wtorek, 12 marca 2013

Nosówka (Febris catarrhalis infectiosa canum)


fot. nashthebean (flickr.com) na licencji CC-BY-SA 2.0

      Nosówka jest jedną z najczęściej spotykanych chorób zakaźnych na jakie chorują psy. Jest bardzo zaraźliwa i niestety często kończy się śmiercią zwierzaka. Po przebytej chorobie nasz pupil narażony jest na następstwa w postaci powikłań w obrębie układu oddechowego, pokarmowego, skóry i neurologiczne.


Przyczyny zachorowania


      Nosówkę wywołuję wirus przy współdziałaniu wielu innych zarazków działających wtórnie. Z zarazków działających wtórnie wymienić należy:
·                  paciorkowce hemolityczne,
·                  gronkowce,
·                  pałeczkę okrężnicy,
·                  zarazki z grupy Salmonella.
      Wirus ten wrażliwy jest na działanie czynników środowiska zewnętrznego. Zabójcza jest dla niego temperatura pokojowa, w której wirus nie wytrzyma więcej jak dwie godziny. Wirus nosówki atakuje tylko zwierzęta psowate (Canidae).
      Kotowate nie chorują na nosówkę. Do zakażenia prowadzą trzy drogi:
·                  droga pokarmowa,
·                  droga kropelkowa,
·                  kontakt bezpośredni.

      Jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasem zarazek można po prostu przynieść z dworu. Najczęściej chorują szczenięta w wieku 3-6 miesięcy. Czym starszy jest pies tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zachoruję na nosówkę. Choć w historii zdarzały się przypadki nosówki u psów w wieku od 3 do 8 lat. Wrażliwość psów może wywołać:


·                  niski poziom wapna we krwi (krzywica),
·                  zarobaczenie,
·                  błędy żywieniowe (brak mleka matki, niedostateczna ilość mięsa i warzyw),
·                  niedostateczny ruch,
·                  przemęczenie,
·                  zaburzenia przewodu pokarmowego,
·                  pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne,
·                  przeziębienie.


Jak wykryć obecność choroby?


      Zarazek można wykryć we krwi, w śluzie z jamy nosowej, wypływie z oczu, żółci, kale i moczu, w zawartości krost i w płynie mózgowo-rdzeniowym. Ogólne objawy choroby to:
·                  ospałość,
·                  niechęć do zabawy oraz ruchu,
·                  drżenie,
·                  surowiczy wypływ z jamy nosowej i oczu,
·                  zaczerwienienie błon śluzowych,
·                  mrużenie powiek.
      Początkowo występuje wysoka gorączka trwająca od kilku godzin do trzech dni. Bardzo często zaatakowany jest układ pokarmowy, zaczerwienione gardło, zjawia się lekka biegunka. Stwierdza się zapalenie krtani i tchawicy oraz zapalenie oskrzeli.
      Początkowy okres trwa około 10 dni. U psa obserwuje się pięć następujących po sobie postaci nosówki:
·                  Postać płucna - występuje wypływ z jamy nosowej o charakterze surowiczym, a nawet ropnym. Lusterko nosa jest suche i ciepłe. Stwierdza się zapalenie gardła, tchawicy, oskrzeli, zapalenie płuc z gorączką, kaszlem, dusznością i rzężeniem.
·                  Postać żołądkowo-jelitowa - brak apetytu, wymioty, uporczywe biegunki, osłabienie, wychudzenie.
·                  Postać skórna (wysypkowa) - krosty na mniej owłosionych miejscach ciała, jak podbrzusze, powierzchnie wewnętrzne ud, pachy, strona wewnętrzna małżowiny usznej i zewnętrzny przewód słuchowy.
·                  Postać oczna - zapalenie spojówek, mętnienie rogówki i martwica z owrzodzeniem. U psów obserwuje się centralne wrzody rogówki.
·                  Postać nerwowa - objawy nerwowe mają charakter powikłań i najczęściej występują na końcu choroby. Wyróżniamy postać mózgową i rdzeniową oraz zaburzenia ruchowe i wydzielnicze, objawy podniecenia, porażenia i zaburzeń czuciowych. Często objawy te występują równocześnie. Przy postaci mózgowej najczęściej obserwuje się szczękościsk z pienistym ślinotokiem. Często zwierzęta dostają ataków epileptoidalnych. W odróżnieniu od padaczki napady występują regularniej, a odruch rogówkowy w czasie napadu nie zawsze jest zniesiony. Między napadami psy są wesołe i mogą przejawiać "wilczy apetyt". Często występują tzw. tiki nosówkowe i drgawki mięśniowe. Postać rdzeniowa nosówki objawia się niezbornością ruchów, niedowładem i porażeniem kończyn oraz odbytu i pęcherza moczowego.

Rozpoznawanie


      Często do lekkich przypadków dołącza się postać nerwowa. Przy nerwowej postaci nosówki typu mózgowego śmiertelność wynosi aż około 95%. W postaci nosówki typu rdzeniowego, połowa przypadków daje się wyleczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz