czwartek, 18 kwietnia 2013

Gatunki żółwi hodowlanych


           Istnieje co najmniej kilkanaście gatunków żółwi, które legalnie można hodować w warunkach domowych. Poznaj, czym charakteryzują się poszczególne gatunki żółwi i jakich warunków hodowlanych wymagają.

         Żółw czerwonolicy  - zwany także czerwonouchym lub ozdobnym. Swoja nazwę zawdzięcza dwóm czerwonym pręgom rozchodzącym się po bokach głowy. Pancerz z płaskim, owalnym karapaksem o barwie zielonej. Osiąga wielkość od 25-30 cm. Prowadzi dzienny tryb życia. Wymaga przestronnego akwarium z wodą o temp. 25 stopni C i częścią lądową (ok. 1/3 powierzchni terrarium), koniecznie posiadającego filtr, ponieważ ma tendencję do dużego zanieczyszczania wody. Żółwia czerwonolicego należy karmić głównie planktonem z dodatkiem roślin wodnych. Młodym żółwią podajemy pokarm mięsny składający się głównie z bezkręgowców a także rośliny zielone.

          Żółwik malowany - w zależności od gatunku długość karapaksu wynosi przeciętnie 10-25 cm. Występują w czterech podgatunkach różniących się ubarwieniem. Charakterystyczną ich cechą jest karapaks pozbawiony kilów, gładki i owalny. Plastron jest zazwyczaj żółty lub pomarańczowy, czasami z ciemnym rysunkiem. Na głowie żółte widoczne są żółte pasy. Obecnie handel tym gatunkiem żółwia został zakazany w krajach Unii Europejskiej ze względu na drastyczne zmniejszenie ich populacji.

          Żółw czerwonobrzuchy - z rodziny żółwi błotnych, zaliczany do żółwi ozdobnych. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 35 cm i w warunkach naturalnych dożywają do 40 lat. Karapaks u młodych ma pośrodkowy kil i barwę ciemnożółtą lub pomarańczową z wyraźnym rysunkiem rysunkiem. Plastron jest koloru czerwonego lub pomarańczowego. Wyposażenie terrarium powinno być takie same jak w przypadku żółwia czerwonolicego. Dodatkowo można umieścić w wodzie kępki rzęsy lub pistii. Temperatura wody powinna wynosić 26-28 st. C. Podobnie jak żółw czerwonolicy jest gatunkiem wszystkożernym, z przewagą diety roślinnej. Młodym podaje się głównie pokarm mięsny, składający się z bezkręgowców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz