niedziela, 31 lipca 2011

Problemy zdrowotne zwierząt

Zwierzęta, tak jak ludzie, czasami chorują. Nie zawsze dolegliwości są widoczne gołym okiem, ale jeśli już zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy zareagować jak najszybciej. Często pomocy możemy udzielić sami, czasami nie pomoże nawet weterynarz.

Ropiejące oczy, kleszcze w skórze, pogryzienia czy złamania to najczęstsze dolegliwości, z jakimi do weterynarzy zgłaszają się właściciele psów, kotów, królików, chomików a nawet małych myszy. Nieco bardziej egzotyczne choroby towarzyszą zwierzętom takim jak węże, pająki, iguany czy różnego rodzaju jaszczurki, nie mówiąc już o chorobach, z którymi borykają się ptaki czy ryby. Problemy zdrowotne zwierząt bardzo często może rozwiązać jednak nawet zwykły. sklep zoologiczny. Niekiedy wystarczy bowiem opisać sprzedawcy objawy choroby, a następnie zmienić karmę podawaną pupilowi, która zostanie przez niego zaproponowana. To właśnie dolegliwości na tle pokarmowym w dużym stopniu odpowiadają za inne psie, kocie czy chomikowe schorzenia.


W innym przypadku jak złamania czy pogryzienia jedynym wyjściem okazuje się mimo wszystko jak najszybsza wizyta o weterynarza lub na zwierzęcym pogotowiu, gdzie specjalista szybko doradzi nie tylko na cierpienie zwierzaka, ale też zaleci mu odpowiednią kurację. Kłopoty ze zdrowiem spotykają jednak praktycznie każdego domowego pupila, zwłaszcza jeśli serwujemy mu nieodpowiednie karmy albo podajemy jedzenie przeznaczone typowo dla ludzi. Problemem może być też nieodpowiednia dieta, zwykłe przejedzenie (typowe dla młodych szczeniaków oraz rybek) albo wręcz przeciwnie niedokarmianie psów i kotów. Zwierzęta nie są też odporne na zwykłe infekcje czające się w powietrzu, w trawie czy podczas kontaktów z innymi przedstawicielami zwierząt, np. w czasie wesołej zabawy na powietrzu. Profesjonalne sklepy zoologiczne na pewno będą miały w magazynie odpowiednie preparaty chroniące przed ukąszeniami np. węży, ale dla bezpieczeństwa zwierzaka lepiej jest samemu na nie uważać.


Szczególnie niebezpieczne okazują się kleszcze oraz ugryzienia różnego rodzaju robactwa, którego nie brakuje w wysokich trawach. Niezauważone i nieleczone mogą być powodem ogromnego cierpienia i śmierci naszego pupila. Dlatego po każdym spacerze z psem należy dokładnie obejrzeć jego sierść i skórę, zaś po zauważeniu niepokojących oznak natychmiast udać się do weterynarza..

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz