środa, 27 lutego 2013

Cieczka u psa - radyZmaganie się z tą sytuacją oraz znalezienie najlepszego wyjścia dla nas i naszego psa czeka każdego właściciela suczki.
Suka w okresie cieczki najczęściej przestaje zachowywać się jak dotychczas. Próbuje za wszelką cenę wydostać się z domu/ogrodu i znaleźć samca (niekoniecznie tej samej rasy) - w tym wypadku miłość (a raczej hormony) nie wybierają.

Przez pierwsze dni cieczki suczka może czuć się gorzej, mieć mniejszą ochotę na spacer, gorzej znosić wysiłek fizyczny.
Następnie suczka z nieznaną nam dotąd przebiegłością i uporem szuka możliwości kontaktu z samcem...

Zakochani adoratorzy
rysunek :) Nawet jeżeli nasza suczka nie jest w stanie uciec, to często psy "koczują" pod naszymi drzwiami i oknami całymi dniami, mogą dodatkowo posikiwać na drzwi znacząc "swój" teren moczem. Nie zawsze są to sympatyczni adoratorzy, mogą zdarzyć się psy agresywne, które będą nam zdecydowanie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Koszmarny spacer
Ktoś kto był zmuszony do spaceru z suczką podczas cieczki po osiedlowych uliczkach doskonale wie, jak trudno jest odgonić się od stad psów, które często zachowują się agresywnie i natarczywie .

Kolejnym problemem może okazać się plamienie w domu. Gdy sunia jest przyzwyczajona do spania w łóżku trudno jest jej wytłumaczyć, że dzisiaj "NIE WOLNO". Częstszego prania wymaga także psie legowisko.

Do wyboru mamy 3 rozwiązania: sterylizacja suki, radzenie sobie z problemem lub stosowanie hormonów.

Najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja suki - jest to metoda nieodwracalna, suczka nie będzie już nigdy miała cieczki, chronimy ją przed chorobami macicy, a także, jeżeli zabieg wykonany jest przed pierwszą cieczkę zmniejszamy praktycznie do zera ryzyko pojawienia się nowotworów listwy mlecznej.

Jeżeli jednak planujemy rozmnażać w przyszłości suczkę musimy poszukać innego rozwiązania i przetrwać ten trudny okres.
  • Zabezpiecz dobrze przed ucieczką i dostaniem się do suczki psów.
  • Zaproponuj jej zabawę, aby rozładować emocje i energię.
  • Wybieraj się na spacer późnym wieczorem oraz wczesnym rankiem, unikaj miejsc w których spaceruje dużo psów (szczególnie spuszczanych ze smyczy).
  • Nie spuszczaj suczki ze smyczy.
  • Zamykaj okna - zapach suczki roznosi się w powietrzu nawet na odległość kilku kilometrów.
  • Często pomocne jest umycie zadu i łap suczki przed spacerem, aby zmniejszyć jej zapach. Pomocne mogą być specjalne dezodoranty dla psów, zmieniające zapach suczki.
  • W domu załóż suczce pieluchę lub specjalne psie majtki aby zabezpieczyć podłogę, dywan czy kanapę.
  • Kontroluj stan zdrowia - czy suczka czuje się dobrze, kontroluj pobieranie karmy.
Alternatywą jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jednak należy czynić to świadomie i ostrożnie (stosowanie hormooterapii u suczki wiążę się z licznymi skutkami ubocznymi, może być ona stosowana tylko przez określony czas). Skontaktuj się odpowiednio wcześnie z lekarzem weterynarii w sprawie omówienia terminów podania leków, skutków ubocznych oraz czasu stosowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz