piątek, 22 lutego 2013

Jak spowolnić starzenie się psa i przedłużyć życie psa?




Psy zaczynają się starzeć około 5 - 7 roku życia. Jeżeli chcemy, aby nasz pies czuł się młodo i jak najdłużej cieszył się swoją kondycją, to podobnie jak człowiek musi odpowiednio żyć i trzeba dbać o jego zdrowie, aby przedłużyć mu życie i spowolnić starzenie.
Poniżej kilka niezbędnych wskazówek, które powinniśmy wypełniać z naszymi pupilami:
  • Aktywność fizyczna psa. Każdy pies potrzebuje minimum 5 spacerów dziennie, a każdy z nich powinien być zakończony 5 minutowym biegiem. Oczywiście im spacerów jest więcej tym lepszą kondycję ma nasz pies. Podczas spaceru rozwija się układ sercowo-naczyniowy, mięśnie, pracują stawy, zwiększa się wydolność płuc, a także innych narządów. Oczywiście wysiłek fizyczny musi być dopasowany do rasy psa, jego wieku i stanu zdrowia. Tj. pies z chorobą serca czy ze zwyrodnieniem stawów nie będzie sportowcem, co nie oznacza, że może cały dzień leniuchować na kanapie. Wysiłek fizyczny musi także być dopasowany do rasy psa. Np. jamniki nie powinny biegać po schodach, skakać czy stawać na tylnych łapach, ze względu na rasową predyspozycję do wypadnięcia dysków międzykręgowych. W przypadku psów podwórkowych także niezbędny jest minimum 1 spacer dziennie, gdyż często pies spędza cały dzień leżąc przy budzie.

  • Żywienie psa. Pies w starszym wieku potrzebuje mniej energii, ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Spowodowane jest to głównie zmniejszoną aktywnością kaloryczną. Jeżeli pies nie cierpi na żadne poważne choroby (tj. choroby stawów, nerek, wątroby, serca) zwykle wystarczy zmniejszyć ilość podawanej karmy lub przejść na karmę przeznaczoną dla seniorów. Należy utrzymywać prawidłową kondycję psa i nie wolno dopuścić do nadwagi i otyłości. Psi senior powinien otrzymywać 2-3 posiłki dziennie. Jeżeli pomimo starań pies ciągle przybiera na wadze, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, w celu wykluczenia choroby lub dobrania odpowiedniej diety.

  • Szczepienie psa. Z wiekiem zmniejsza się odporność organizmu, stąd wzrasta ryzyko zachorowania na choroby zakaźne. Poza obowiązkowym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, warto pamiętać o szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym (co 1-2 lata).

  • Badania profilaktyczne psa. Coroczne badanie krwi (morfologia, biochemia), moczu, kontrola jamy ustnej oraz ogólne badanie kliniczne powinno być standardem, jaki zapewniamy naszemu czworonogowi.

  • W przypadku innych problemów związanych ze starzeniem się psa (zaburzenia snu, spadek koncentracji, zaburzenia związane z oddawaniem kału i moczu) warto udać się do lekarza weterynarii, w celu dobrania odpowiednich preparatów leczniczych i witaminowych.

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem należy przede wszystkim o psiaka dobrze dbać i go pielęgnować. Ja bardzo chętnie do tego stosuję kosmetyki i akcesoria ze sklepu groomerskiego https://sklep.germapol.pl/ więc mój psiak jest oczywiście zadowolony.

    OdpowiedzUsuń