niedziela, 24 lutego 2013

Jak sprawdzić czy Twoje zwierzę jest zdrowe?



      Zwierzęta towarzyszą nam przez wiele długich lat. Tak samo jak my z wiekiem przydarzają im się różnego rodzaju schorzenia. Nie wszystkie dolegliwości możemy wyeliminować sami. Niestety większość z nich wymaga interwencji lekarza weterynarii. Kiedy jak i czy w ogóle lekarz weterynarii ma interweniować powiedzieć nam mogą badania laboratoryjne.

Na czym tak naprawdę polega nasza troska o nasze zwierzęta?

       Troszczenie się o nasze zwierzątko to bardzo szeroki problem. Nie ogranicza się ona tylko do karmienia i wyprowadzania na spacer. Troska o swoje zwierzę to również dbałość o regularne sprawdzanie jego stanu zdrowia. Jednym z elementów oceny stanu zdrowia są wyniki badań laboratoryjnych. Musimy przyjąć do naszej świadomości, że rok życia naszego psa czy kota to jak 7 - 10 lat życia człowieka. Dlatego badanie krwi i moczu należy przeprowadzać, co najmniej raz w roku.

W jakie sytuacji należy przeprowadzić badanie laboratoryjne?

Takim największym minimum pobrania krwi do badań to sytuacja, kiedy zwierzę jest chore. O zakresie tych badań musi jednak zdecydować lekarz weterynarii, do którego i tak w wypadku choroby naszego zwierzęcia powinniśmy się udać. Nasze zrozumienie konieczności wykonania takich badań bardzo pomoże lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy, a to z kolei daje większą gwarancję szybkiego powrotu do zdrowia naszego pupila. Zdarza się nierzadko, że właściciel nie zgadza się na takie badania i wówczas leczenie przebiegać musi w ciemno. Właściwie zdiagnozowane zwierzęta są po prostu skuteczniej leczone. To samo dotyczy także kontroli prowadzonej terapii. Dlatego, że lekarz będzie miał szersze spektrum wiedzy o postępach prowadzonej terapii, nasze zwierzątko będzie leczone skuteczniej i szybciej odzyska zdrowie.

A gdy zwierzę wydaje się zdrowe?

Gdy wizualnie i z zachowania wydaje nam się, że zwierzątko nasze jest zdrowe, powinniśmy go zbadać, co najmniej raz w roku. Nasz kot czy pies nie powie nam, co i gdzie go boli, nie poskarży się również na złe samopoczucie. Wiele chorób tak samo jak u ludzi w swojej fazie początkowej nie daje żadnych objawów poza zmianami we krwi, a to możemy zobaczyć jedynie poprzez wykonanie badania krwi. Jeśli nie wykonamy badania to wszelkie zmiany pozostaną nierozpoznane, chociaż właśnie w tym wczesnym momencie terapia byłaby łatwiejsza i dawałaby szanse na całkowite wyleczenie. W wielu przypadkach objawy kliniczne pojawiają się dopiero w poważnie zaawansowanej fazie choroby – a często właśnie wtedy zmiany, jakie dokonała choroba w organizmie są już nie odwracalne, nawet wówczas, gdy choroba zostanie prawidłowo zdiagnozowana i podjęte zostanie właściwe leczenie.
Stąd bardzo ważne jest, aby badania profilaktyczne przeprowadzać okresowo i regularnie.
Dzięki temu lekarz otrzyma odpowiednio wcześnie informacje o wystąpieniu jakichkolwiek zmian, jakie wystąpiły w organizmie naszego pupila.

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz