sobota, 16 lutego 2013

Kąpiel, mycie psa I



Jak często kąpać psa?

      MIT: Psa kąpiemy jak najrzadziej. Często kąpiele (mycie) są dla niego szkodliwe.

      FAKT: Psia sierść oraz skóra wymagają regularnej pielęgnacji, która bez kąpieli jest
               niemożliwa do wykonania.
      Korzystając z odpowiednich szamponów nie niszczymy sierści naszego psa, ani też nie podrażniamy skóry, kąpiele (mycie) są niezbędne dla prawidłowej pielęgnacji skóry naszego zwierzęcia.
      W przypadku niektórych ras psów jak na przykład Yorkshire terrier (są to psy nie posiadające podszerstka, jedynie długi włos okrywowy) kąpiele (mycie) powinny odbywać się częściej niż w przypadku innych psów tj. kiedy włosy psa są już widocznie przetłuszczone (zwykle co 7-14 dni).
      Inne rasy kąpiemy zależnie od naszych i ich upodobań (np. psa mieszkającego na dworze kąpiemy dwa razy w roku, tylko gdy temperatura na dworze jest wystarczająco wysoka!), natomiast psa mieszkającego w naszym domu (który z upodobaniem wskakuje na kanapy czy do łóżka) można kąpać częściej, stosując odpowiednie preparaty, nawet raz w miesiącu.
      Jeśli kąpiel (mycie) nie będzie stresująca, a pies będzie odpowiednio nagrodzony to kąpiele (mycie) staną się dla niego rutyną i nie będzie zbytnio protestować.
      W wyjątkowych sytuacjach lekarz weterynarii może zalecić częstsze kąpiele (mycie) w preparatach leczniczych.
      Po każdym spacerze należy przetrzeć skórę psa wilgotną szmatką aby zetrzeć kurz, pyłki roślin, wypadającą sierść.
      Psa należy wykąpać po każdym poważnym ubrudzeniu się. Czasem wystarczy tylko przetrzeć sierść wilgotną szmatką po spacerze i umyć łapy, czasem natomiast niezbędna jest gruntowna kąpiel.

Czym myć psa?

      MIT: Najlepiej szamponem dla dzieci lub szarym mydłem.

      FAKT: Ph skóry psa jest odmienne od ludzkiej skóry, stąd nawet najlepszy szampon
               przygotowany dla dzieci czy ludzi dorosłych nie jest odpowiedni do pielęgnacji
               psa.
      Nieodpowiedni szampon może spowodować podrażnienia skóry, wypadanie sierści, nadmierne łuszczenie się naskórka, łojotok, silny świąd czy reakcje alergiczne.
      W handlu dostępne są specjalistyczne szampony dostosowane zarówno dla konkretnych grup wiekowych (szczenięta, psy dorosłe), raz czy rodzajów sierści.
      Dla psów z dłuższą sierścią polecam szczególnie szampony z olejkiem norkowym, które ułatwiają rozczesywanie sierści oraz zapobiegają przesuszaniu włosa.
      W ostateczności pies może być wykąpany w szarym mydle.

cdn.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja do mycia mojego czworonoga używam specjalnego szamponu dla psów oraz stosuję odżywkę w sprayu do sierści, którą kupuję w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/. Dzięki odżywce skóra oraz sierść psa są zawsze dobrze nawilżone i odżywione.

    OdpowiedzUsuń