piątek, 12 kwietnia 2013

Czy szczur może być zwierzęciem domowym



 

Szczury są czasami kojarzone z brudnymi zwierzętami - nic bardziej mylnego. Te gryzonie bardzo dobrze spisują się jako zwierzęta domowe i zyskują sympatię wielu osób

Charakterystyka

       Szczury to bardzo towarzyskie i przede wszystkim inteligentne zwierzęta. Są bardzo bystre i szybko się uczą. Można nauczyć je wykonywać proste sztuczki. Nie lubią samotniczego życia i na wolności łączą się w stada.
       Żyją średnio ok. 3 lat. Bardzo przywiązują się do swojego właściciela i słuchają jego głosu. Jednocześnie są to dość płochliwe zwierzęta.
       Nie lubią przebywać w hałaśliwym otoczeniu z dużą liczbą ludzi.

Klatka

       Powinna być przestronna i możliwie duża. Szczury lubią przestrzeń i potrzebują się wybiegać. W klatce powinny znaleźć się także sprzęty, które urozmaicą gryzoniom przybywanie w zamknięciu.
       Warto zainwestować w klatkę z wieloma poziomami, a dodatkowo wyposażyć ją w huśtawki, rury, mostki, itp. Można także włożyć do środka gałęzie, które dodatkowo urozmaicą wnętrze.

Pożywienie

       Dieta szczurów powinna być urozmaicona. Podstawą żywienia tych gryzoni są mieszanki ziaren i orzechów. Oprócz tego można im podawać warzywa i owoce, takie jak jabłko, banan, marchew czy pietruszkę.
       Szczury chętnie jedzą też zioła i suchy chleb. Dodatkowo zwierzęta te powinny dostawać też białko, w postaci mięsa lub nabiału: jogurtu, białego sera.
       Należy się wystrzegać karmienia gryzoni tłustymi pokarmami, sałatą, cytrusami, kapustą, żółtym serem i czekoladą.

Choroby

       Gryzonie są bardzo delikatne i czasem zdarza się, że zachorują. Najczęstszymi chorobami, na które zapadają szczury to: mykoplazmoza, przeziębienia, zwyrodnienia i guzy.
       Szczególnie narażone na infekcje są starsze szczury. Pierwszymi oznakami, które wskazują na to, że zwierzęta nie są w najlepszym zdrowiu to wydzielina z nosa lub uszu, ubytki w sierści i brak apetytu.
       Hodowanie tych gryzoni wymaga dużej cierpliwości i sporych nakładów pieniężnych.
       Jednak wysiłek jest opłacalny ‑ wychowując szczura i bawiąc się z nim zyskujemy oddanego przyjaciela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz