poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Kaszel u psa - jak leczyć?



 

              Twój pies kaszle? Sprawdź, jak mu pomóc. O przyczynach i leczeniu kaszlu u psa pisze lekarz weterynarii.
         Kaszel może być spowodowany czynnikami zakaźnymi - wirusami, bakteriami lub pasożytami.

Dlaczego pies kaszle?

            Co zrobić jeśli mój pies kaszle? Od jakiegoś czasu zaobserwowałam, że mój pies pokasłuje. Jest to coś w rodzaju raczej charczenia, ale też powiedziałabym, że to takie psie kasłanie. Trwa to już kilka dni.
            Czy możliwe, że pies jest przeziębiony?   Czy może to być jakiś rodzaj grypy? Czy można psu jakoś ulżyć w tym kasłaniu domowymi
sposobami?

Skąd się bierze kaszel u psa?

            Kaszel może być spowodowany różnymi czynnikami zakaźnymi (wirusami, bakteriami, pasożytami) i niezakaźnymi. Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych (tzw.kaszel kenelowy) jest częstą przypadłością naszych czworonożnych pupili.
            Choroba szerzy się bardzo łatwo w dużych skupiskach zwierząt (stąd nazwa), najczęściej jej objawy pojawiają się po wystawach lub kursach posłuszeństwa, zakażenie jest powszechne u psów adoptowanych ze schronisk.
            W leczeniu zwykle wskazane jest osłonowe stosowanie antybiotyków, aby chronić zwierzę przed wtórnymi konsekwencjami zakażeń bakteryjnych oraz podawanie środków podnoszących odporność. Niekiedy stosuje się leki przeciwkaszlowe lub ułatwiające odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, łagodząco można podawać psu do picia napar z lnu.
            Psy nie chorują na grypę. Wirus grypy ponadto jest specyficzny gatunkowo, więc nie ma możliwości przeniesienia się choroby np. z właściciela na zwierzę.
             Należy podkreślić, że odpowiednia immunoprofilaktyka (szczepienia ochronne) może skutecznie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nasz pies zachoruje, a jeśli już ulegnie infekcji - będzie ona łagodniejsza i szybciej zwalczona.

Pasożyty przewodu pokarmowego

            Inną przyczyną kaszlu mogą być pasożyty przewodu pokarmowego. Glisty psie (Toxocara canis) w swoim cyklu rozwojowym przechodzą przez płuca, wędrując dalej w kierunku gardła drażnią ściany oskrzeli i tchawicy, powodując kaszel. Larwy są następnie połykane i dochodzi do autoinfekcji. Napady występują okresowo, zanikają i pojawiają się samoistnie. Objawami towarzyszącymi mogą być zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz wzdęty, bolesny brzuch.
            Choroba najczęściej dotyka młode, silnie zarobaczone psy. Rzadko prowadzi do śmierci, choć i takie przypadki się zdarzają, najczęściej w wyniku zatkania światła jelit przez kłęby nicieni lub w wyniku perforacji ściany przewodu pokarmowego. W celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się badanie parazytologiczne kału.
             Leczenie jest długotrwałe i polega na wielokrotnym podawaniu leków przeciwrobaczych w określonych odstępach czasu, gdyż glisty znajdujące się w drogach oddechowych są nieosiągalne dla działających w jelitach substancji aktywnych.
             W celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje siębadanie parazytologiczne kału. Leczenie jest długotrwałe i polega na wielokrotnym podawaniu leków przeciwrobaczych w określonych odstępach czasu, gdyż glisty znajdujące się w drogach oddechowych są nieosiągalne dla działających w jelitach substancji aktywnych.
             Kaszel może być także objawem chorób niezakaźnych i nie powinien być bagatelizowany.

Może to kaszel sercowy?

            Tzw. kaszel sercowy, występujący, kiedy chore serce zaczyna zaczyna znacząco tracić wydolność, manifestuje się najczęściej w godzinach nocnych i porannych, a zanika w ciągu dnia.
           Towarzyszy mu zmniejszona wydolność wysiłkowa, zwierzę szybko się męczy, jednocześnie może wykazywać tzw. niepokój ruchowy - często spaceruje, zwłaszcza w nocy, nie mogąc znaleźć sobie miejsca.

            Taki stan wymaga jak najszybszego potwierdzenia rozpoznania oraz rozpoczęcia leczenia kardiologicznego.

Zapad tchawicy u psów małych ras

            U psów ras miniaturowych - zwykle u Yorkshire terrierów, występuje jednostka określana mianem "zapadu tchawicy". Jest to genetycznie uwarunkowana wada budowy pierścieni tchawicy, skutkująca zwężeniem światła narządu.
            Napady duszności najczęściej występują w wyniku ekscytacji (na przykład po powrocie właściciela do domu) oraz przy intensywnym ruchu.
            Objawami są gwałtowny, suchy kaszel, krztuszenie się, niekiedy w wyniku niedotlenienia dochodzi do omdleń.
            Zapadanie tchawicy wymaga specjalistycznego leczenia, natomiast do postawienia rozpoznania zwykle wystarcza wykonanie zdjęcia RTG szyi i klatki piersiowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz