poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Przed zakupem węża



Drodzy czytelnicy, chcący mieć pod swoją opieką gada jakim jest wąż.
Chciałbym przedstawić wam kilka rad z jakimi warto zapoznać się przed zakupem jakiegokolwiek węża.

1. Pierwszą i najważniejszą radą jest to, że wąż to nie pluszowy misiek, kot czy pies. Wąż nie przypełznie na nasze zawołanie, gwizdnięcie czy też inny dziwny odgłos. Należy się zastanowić czy potrzebujemy zwierzaka do głaskania, przytulania czy do obserwowania i poznawania procesu jego życia.

Jeżeli na to pytanie odpowiedziałeś sobie: "chcę zwierzę, które będę mógł obserwować i poznawać" - to znaczy, że możesz przejść do następnego kroku przy zakupie węża.

2. Odpowiedz sobie na pytanie, jakiego chciałbyś mieć węża. Dusiciel czy właściwy? Węże z rodziny dusicieli charakteryzują się tym, że są z reguły o wiele większe i cięższe niż węże właściwe, a co za tym idzie potrzebują bardziej obszernego terrarium oraz większej ilości jedzenia.

3. Jeżeli już zdecydowałaś/eś jakiego węża chce mieć to warto zastanowić się nad tym czy dasz sobie radę z takim gadem jakiego wybrałeś. Z reguły polecam dla początkujących terrarystów węża zbożowego z rodziny węży właściwych. Jest on mały i dość dobrze znosi podstawowe błędy początkujących hodowców.

4. Zastanów się czy twoje dochody pieniężne są dość wystarczające aby utrzymać węża.
Kupując np. BOA CONSTRICTORA (Boa Dusiciel)w młodym wieku należy liczyć się z tym, że powiedzmy co 3 dni należy mu podać 3 myszy. Średnia cena myszki w sklepie zoologicznym to 4zł co nam daje przykładowo:

5mysz tygodniowo x 4zł=20zł
4tygodnie (bo tyle ma miesiąc) x 20zł = 80zł miesięcznie na jedzenie. Nie licząc witamin.

To oczywiście przykładowy koszt zakupu pokarmu dla gada bo oczywiście można go zmniejszyć poprzez kupienie hurtowej ilości myszek.

Do tego dochodzą koszty leczenia u weterynarza. A one zależą od stanu schorzenia.

Następnym etapem kosztów jest prąd. Należy liczyć się z tym, że nasz pupil potrzebuje stałej temperatury ok 29st.C. I żeby taką temperaturę utrzymać konieczne będzie dogrzewanie terrarium żarówką lub kablem grzewczym. Rachunek za prąd z pewnością przyjdzie o parę złotych większy.

5. Skoro twierdzisz, że jesteś w stanie zapewnić to wszystko, czas zabrać się za poszukiwanie odpowiedniego miejsca na terrarium. Mieszkanie twojego przyszłego węża nie może stać na przeciągach, przy oknie, przy bezpośrednim źródle ciepła (grzejnik, itp.), w miejscu gdzie będzie się kołysać lub drgać. Wszystkie te czynniki mogą narazić gada na przegrzanie, stres, poparzenie...

6. Masz już miejsce na terrarium ale nie masz terrarium... Przeczytaj wszystko dokładnie o wymaganiach jakie stawia sobie twój przyszły podopieczny (wielkość terrarium, temperatura, wyposażenie terrarium). Jak wszystko wiesz to kup terrarium lub zrób je sam jeżeli potrafisz. Ważne jest aby terrarium było odpowiednio wentylowane.

7. Masz terrarium, ustawiłeś je w odpowiednim miejscu i wyposażyłeś.
Masz pewność, że temperatura i wilgotność utrzymują się na odpowiednim poziomie.

8. Nie masz problemu z rodzicami lub innymi domownikami, żeby nie wyszło tak że po kilku dniach ktoś każe sprzedać ci gada! Warto na ten temat porozmawiać z domownikami o wiele wcześniej.

9. Pamiętaj, aby wąż w terrarium miał zbiornik z wodą. Będzie się w nim kąpał a także używał wody jako picia dlatego musisz dbać o to by woda w zbiorniku była ciągle świeża i czysta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz