sobota, 29 czerwca 2013

Co się kryje w kocich oczach



          Człowiek prawie 10 000 lat temu udomowił kota.

          Od początku pozostawania z człowiekiem koty fascynują swoim wyglądem, sposobem zachowania, poruszania się a także swoimi oczami.

          Co takiego mają w sobie te oczy?



           
Kot to zwierzę domowe. To prawda tyle, że koty przez cały czas pozostają jednak dzikie. Są piękne poruszają się majestatycznie. Kocie oczy budzą strach, swoim zachowaniem nakazują respekt, ale budzą u ludzi również zachwyt. Na pewno każdy właściciel kota przeżył choć raz chwilę jakiegoś dziwnego niepokoju, kiedy wpatrywał się w oczy swojego ukochanego pupila. Kocie oczy zmieniając kształt źrenicy - z cieniutkiej szparki na wielkie księżyce hipnotyzuje i uwodzi. I tak jest od wieków.


Garść szczegółów anatomicznych.

        Kocie oczy święcące w ciemnościach urzekają. Co kryje się w tym tajemniczym spojrzeniu? Budowa kociego oka tak naprawdę niewiele różni się od budowy oka ludzkiego. Narząd czworonoga zawiera jednak pewne dodatkowe udoskonalenia, które pozwalają mu na wykonywanie czynności, do których natura go stworzyła do polowań i nocnego trybu życia.
        Potocznie uważa się, że koty świetnie widzą w ciemnościach. Nie jest to prawdą. Kocie oczy by widzieć potrzebują jednak znacznie mniejszej ilości światła, w takich warunkach ich oczy potrafią bowiem skupić nawet najmniejszą jego wiązkę. Dodatkowo, światło wykorzystywane jest dwukrotnie za sprawą specjalnej wielowarstwowej błony odblaskowej umieszczonej za siatkówką. Działa ona jak lustro odbija fotony i ponownie je kieruje na fotoreceptory.
        Koty mają o wiele większą ilość tych fotoczułych receptorów pręcików niż ludzie.  A dzięki nim, nie tylko lepiej wykorzystują wiązki światła, ale także lepiej rozpoznają kształty, ruch oraz widzą kątem oka. W połączeniu z bardzo szerokim kątem widzenia, wynoszącym 285 stopni (u człowieka do 210 stopni), sprawia to, że oczy kota są idealnie przystosowane do polowania w nocy.
        Do niedawna sądzono, że koty są daltonistami. Nie jest to jednak prawdą.  Wprawdzie posiadają zdecydowanie mniejszą liczbę czopków, czyli receptorów umożliwiających rozróżnianie kolorów, jednak są w stanie widzieć trójchromatycznie. Rozróżniają także zdecydowanie większą liczbę szarości, nić ludzie.

 Czy kot to zwierzę księżycowe?

        Symbolika kota zmieniała się przez tysiąclecia. Jego magię i wyjątkowość dostrzegali już Egipcjanie. Niektóre podania mówią o tym, że kocie oczy obdarowane zostały światłem przez boga Re. Miało to stanowić gwarancję, że następnego ranka słońce wzejdzie i światło jest bezpieczne.
        Egipcjanie dostrzegli również podobieństwo faz księżyca do zmieniających swój kształt źrenic kota. Dlatego też kot stał się symbolem lunarnym. A jako, że księżyc utożsamiany był z kobiecością, kot znalazł swoje miejsce przy kobiecie i stał się jej atrybutem -  od egipskiej Bastet, przedstawianej z kocią głową, przez Izydę, grecką Artemidę, rzymską Wenus, skandynawską Freję, która jeździła powozem zaprzężonym w koty, aż po hinduską Shasti, która noszona była przez to tajemnicze zwierzę.
        Na przestrzeni wieków, kot był raz wynoszony na ołtarze i czczony, a raz palony na stosie jako symbol zła z diabelskimi oczami, powiązany z czarami i wiedźmami. Ta ambiwalencja na przestrzeni dziejów i kultur czyni to piękne zwierze jeszcze bardziej fascynującym.

Kobieca moc

        Hipnotyzująca moc kociego spojrzenia nie pozostała niezauważona przez kobiety. Trendy w modzie zmieniają się nieustannie, jednak obok nieśmiertelnej małej czarnej, równie ponadczasowe jest kocie oko klasyczny, seksowny i drapieżny makijaż, który nigdy nie wychodzi z mody. Przydymione, lekko skośne oko o migdałowym kształcie uwodzi i hipnotyzuje mężczyzn, tak jak prawdziwe kocie oko uwodzi i hipnotyzuje nas wszystkich.

Przecież kot jaki jest, każdy widzi.

        Czy to taka oczywista prawda?
        Czy łatwo rozszyfrować kota, jego zachowanie i jego nastrój? 
        Każdy właściciel kota musi się nauczyć rozumieć mowę swojego pupila chcąc wiedzieć o co prosi, bądź czego oczekuje.
        Kot również to zrobi odwzajemniając się swojemu Panu. 
        Kot mówi całym swoim ciałem, mówi też swoimi pięknymi oczami.
        Ponad wszelką wątpliwość jedną z najprzyjemniejszych chwil jest moment, kiedy Kot patrzy na nas leniwie, delikatnie mrugając oczami.

        Od tego momentu zaczyna się początek rozmowy i początek fascynującej przygody z tym pięknym i tajemniczym zwierzęciem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz