wtorek, 18 czerwca 2013

Kocia anatomia 1

Wzrok – największy skarb kota
          Większość kotów ma zielonożółte lub złote oczy. Warto zwrócić uwagę na to, że koty są dalekowidzami, a przedmioty znajdujące się bezpośrednio przed nimi są niewyraźne i zamglone.
          Oczywiście nie przeszkadza to kotom, gdyż ich wzrok jest niezwykle bystry i wyostrzony. Koty są w stanie wyłapać najmniejszy ruch z dużej odległości. Z wszystkich ssaków to właśnie koty mają największe oczy w stosunku do wielkości swojego ciała.
          Do ciekawostek można dodać fakt, że koty widzą kolor niebieski, zielony i czerwony, posiadają trzecią powiekę, tak zwaną migawkę, która rzadko jest widoczna. Jeśli jednak migawka jest widoczna, warto zwrócić się o poradę do weterynarza, gdyż może to oznaczać chorobę zwierzęcia.
          Wbrew popularnemu przekonaniu koty nie widzą w całkowitej ciemności, natomiast ich wzrok przy ograniczonej ilości światłajest znacznie lepszy niż większości zwierząt.
          Dla porównania: kot widzi w nocy aż sześć razy lepiej niż człowiek. Oczy zwierzęcia odbijają wtedy światło i zdają się świecić w ciemności. Zjawisko odbicia występuje wówczas, gdy nawet niewielka ilość światła wpada do warstwy oka zwanej tapetum lucidum. Ta część kociego oka skupia dostępne światło, dzięki czemu polowanie w nocy staje się dla kota dużo łatwiejsze.
          Podobnie jak u człowieka, kocie źrenice zwężają się lub rozszerzają w zależności od ilości światła, z tym że ludzkie źrenice są okrągłe, a kocie mają kształt pionowych szpar, co jest doskonale zauważalne w pełnym świetle.

Narząd Jacobsona – zapach nie tylko przez nos
          Koty to jedne z nielicznych zwierząt, które posiadają specjalny narząd węchowy zlokalizowany na podniebieniu. Narząd ten nosi nazwę organu Jacobsona. Za pomocą tego nietypowego rozwiązania koty sa w stanie sprawniej analizować zapachy. Co prawda posiadają go również ludzie, ale jest on o wiele słabiej rozwinięty niż u kotów. Narząd ten działa na zasadzie wrażliwości na feromony.
          Reakcja powodująca specyficzny grymas na twarzy kota: lekko otwarty pyszczek, uniesiona górna warga i specyficzne wciąganie powietrza, to reakcja Flehmana, pozwalająca kotu jednocześnie czuć zapach i smak powietrza.
          Około połowy kotów reaguje w ten sposób na tak zwaną „kocimiętkę”. Roślina ta oddziałuje na podobne ścieżki chemiczne jak LSD u człowieka, nie powoduje jednak uzależnienia, a jej działanie jest nieszkodliwe i krótkotrwałe.
          Do ciekawostek można również zaliczyć pewne porównania: kot posiada około 60-80 milionów komórek węchowych przy czym ludzie, posiadają ich jedynie około 20 milionów.

Zęby – pięta Achillesa?
          Komplet kocich zębów to 30 sztuk w skład którego wchodzi 12 siekaczy, 10 zębów przedtrzonowych, 4 kły i 4 zęby trzonowe. Koty podobnie jak ludzie, tracą zęby mleczne, w miejsce których około 7-go miesiąca życia wyrastają zęby stałe.
          Niestety koty również cierpią na choroby dziąseł i psują im się zęby. Na szczęście my, jako opiekunowie zwierzęcia możemy mu pomóc w dbaniu o uzębienie.
         Możemy na przykład kupić specjalne szczoteczki do zębów nakładane na palec i spróbować umyć kocie zęby samemu, albo raz do roku zaprowadzić zwierzę do weterynarza na czyszczenie. 
         Choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł mogą wskazywać również na choroby nerek lub białaczkę. Czasem stan dziąseł poprawia dopiero resekcja wszystkich zębów. Wbrew pozorom, bezzębny kot nadal będzie mógł pobierać suchą karmę lub rozdrobnioną mokrą.
          Przewlekłe stany zapalne mogą natomiast prowadzić do ciągłego stresu, odmowy jedzenia i chudnięcia oraz rozwoju innych, groźnych chorób.

           Warto więc regularnie kontrolować stan uzębienia naszego kota, zwracać uwagę na zaczerwienienia dziąseł lub pożółknięcie zębów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz