czwartek, 27 czerwca 2013

Jak odczytać sygnały dawane przez chomika?

Posiadając w domu chomika, warto poznać różne sygnały płynące z jego ciała i jego zachowania się, które mogą świadczyć o niezaspokojonych potrzebach zwierzątka, albo o rozpoczynającej się chorobie. Codzienna obserwacja gryzonia pozwoli wcześnie wykryć niepokojące symptomy i szybko w razie możliwości zareagować.

Jeżeli Twój chomik był energiczny, chętny do zabawy, a obecnie jest powolny, otępiały wówczas może to świadczyć o chorobie. \fot. Fotolia

Jakie choroby mogą spotkać chomika
           Jeżeli Twój chomik był energiczny, chętny do zabawy, a obecnie jest powolny, otępiały wówczas może to świadczyć o chorobie. Podobne objawy występują też u osobnika starego.
           Gdy chomik zaczyna się intensywnie drapać to albo nabył jakąś infekcję skórną lub może to być również objaw uczulenia alergicznego. U chomika może pojawić się też infekcja oka wówczas osobnik ma sklejone oko.
          Gryzoń może się zaziębić wówczas po prostu często kicha, jednak kichanie to również objaw alergii. U Twojego chomika może wystąpić zapchanie torebki dzieje się tak, gdy zauważysz częste, bezskuteczne próby opróżnienia torebki.

Jak zachowuje się chomik
           Jednak różne zachowania chomików nie zawsze świadczą o chorobie, często mówią o ichsamopoczuciu pozytywnym lub negatywnym.
           Gdy chomik kładzie się na grzbiecie i pokazuje swoje zęby wówczas oznacza to że się boi, i że będzie się bronił. Gdy gryzoń ziewa daje znak, że jest zmęczony, nie ma ochoty na zabawę, najchętniej by się zdrzemnął.
            Gdy Twój pupil jest znudzony i chce żeby ktoś się nim zajął wówczas jest zobojętniały.
            Natomiast chomik może też odkryć coś ciekawego, co zwróci jego uwagę wówczas staje na dwóch łapkach. Dobre samopoczucie chomika objawia się też tym, że myje się on, zbiera jedzenie, biega i wykonuje inne akrobacje.
            Warto zwrócić też uwagę na dźwięki jakie wydaje chomik.
           Chomik, który skrzeczy wyraża w ten sposób chęć obrony, zagrożenia, obawy przed przeciwnikiem.
           Mały gryzoń potrafi też parskać, jednak jest to dźwięk rzadko słyszany, gdyż występuje wówczas, gdy osobnik atakuje przeciwnika lub gdy samiec zaleca się do samicy.
           Najlepiej zostaw chomika w spokoju, gdy ten kwiczy, oznacza to jego zdenerwowanie, agresję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz