piątek, 14 czerwca 2013

Zdrowa i lśniąca sierść u kota - sposoby pielęgnacji

          Zdrowa, puszysta i lśniąca sierść u kota to marzenie każdego właściciela. Wbrew pozorom wiele nie trzeba, by zapewnić kotu piękne futerko.
          Wypróbuj poniższe sposoby pielęgnacji kociej sierści.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wyczesywanie. Do wyczesywania służy szeroka gama szczotek i grzebieni dla kotów.

Co warto wiedzieć o kociej sierści

          Kocie futerko składa się z dwóch rodzajów włosia: delikatnego puchy zwanego podszerstkiem i sztywnego, dłuższego włosa okrywowego.  Z każdego mieszka włosowego wyrasta do sześciu włosów a każda taka kępka okolona jest miękkim podszerstkiem. Długość i gęstość sierści zależy od rasy kota.
          Do ras długowłosych zalicza się m.in. Maine Coona, kota norweskiego leśnego i persa, do krótkich - m.in. kota europejskiego, większość kotów azjatyckich.

Wyczesywanie to podstawa

          Aby zachować kocie futerko w nienagannej kondycji, należy je regularnie wyczesywać. Dla kotów krótkowłosych i o średnie długości włosa potrzebne będą dwa grzebienie ze stalowymi ząbkami - gęsty i rzadszy a także rękawica do czesania sierści.
          Jeśli kot ma rzadką, delikatna sierść, odpowiednie dla niego będą metalowy gęsty grzebień i miękka szczotka z włosia. Dla kotów długowłosych powinniśmy użyć drucianej szczotki, przypominającej nieco poduszkę do szpilek oraz rzadkiego grzebienia z obrotowymi ząbkami.
          Kotom krótkowłosym i o średniej długości włosa wystarczy czesanie raz w tygodniu i kąpiel raz na trzy tygodnie (koty rzadko opuszczające dom można kąpać rzadziej).
          Wyczesywanie powinno przebiegać dwuetapowo: najpierw wyczesujemy sierść za pomocą gęstej szczotki lub specjalnego urządzenia do usuwania martwego włosia (do kupienia w sklepach zoologicznych), a następnie wygładzamy futerko wilgotną irchową szmatką.
          Czesanie kotów długowłosych wymaga nieco więcej zachodu. Najlepiej robić to co drugi dzień, by nie dopuścić do powstania kołtunów.
          Rozdzielamy sierść na kilka części i rozczesujemy je kolejno rzadkim stalowym grzebieniem, najpierw z włosem, potem pod włos.Szczególnie starannie powinniśmy wyczesywać sierść w pachwinach, pod ogonem, i za uszami, ponieważ tu najczęściej tworzą się kołtuny. Poplątaną sierść można posypać talkiem lub specjalnym środkiem do rozplątywania kołtunów.
         Następnie powtarzamy czesanie, używając gęstego grzebienia. Na koniec całość przeczesujemy gęstą szczotką. Gdyby włosy nadmiernie się elektryzowały, można je ujarzmić za pomocą specjalnego środka przeciw elektryzowaniu się sierści dla kotów.

Kąpiel - tak, lecz z umiarem

          Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami i same doskonale potrafią zadbać o czystość swojego futerka. My od czasu do czasu możemy wspomóc kota w kąpielą. Koty o długiej sierści potrzebują kąpieli raz lub dwa razy w miesiącu, koty krótkowłose - raz na pięć miesięcy. Do kąpieli stosujemy specjalne szampony dla kotów oraz od czasu do czasu - odżywki.
          Dla odświeżenia futerka, można co jakiś czas myć je tzw. suchym szamponem. Jest to preparat nie wymagający przed użyciem zmoczenia sierści - wystarczy wetrzeć go w futro i wysuszyć suszarką.
          Koty niekastrowane wymagają częstszych kąpieli, ponieważ ich futerko szybciej się przetłuszcza. Kastracja pomoże zmniejszyć nadmierną produkcję łoju.

Suplementy na zdrową sierść

          Raz dziennie podawaj kotu wraz z jedzeniem szczyptę nasion siemienia lnianego. Zawarte w oleju lnianym wielonienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na stan sierści i skóry.
          Warto także zakupić preparaty zawierające lecytynę, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.
          Jeśli kot ma matową i wypłowiałą sierść, kup mączkę z wodorostów morskich. Zawiera ona witaminy, minerały oraz aminokwasy wspierają procesy tworzenia się pigmentu i podkreślające intensywność kolorytu sierści.
          Rezultaty są widoczne po 4 tygodniach regularnego zażywania 1 łyżeczki dziennie (dorosłe koty) i 1/2 łyżeczki kocięta.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz