poniedziałek, 17 czerwca 2013

Kocia anatomia

 – interesujące zagadnienia i ciekawostki

          Kot jaki jest, każdy widzi. Ale trzeba przyznać, że niektóre „rozwiązania natury” w przypadku kotów są bardzo ciekawe i nietypowe.
          Czy zastanawialiśmy się kiedyś, czemu tak a nie inaczej wyglądają kocie zęby i czemu kot czasem unosi górną wargę w dziwnym grymasie?
          Poznajmy najciekawsze zagadnienia kociej anatomii i dowiedzmy się, nieco więcej o naszym pupilu.
Kot oprócz legendarnego wzroku posiada również świetny słuch.
Zmysł dotyku – czułe wąsy
          Niewiele osób wie, że koty nie ograniczają swoich odczuć jedynie do trzech podstawowych zmysłów: wzroku, powonienia i słuchu. Bardzo wiele bodźców ze świata zewnętrznego odbieranych jest poprzez… wąsy. Przeciętny kot ma dwadzieścia cztery wąsy ułożone w czterech rzędach, po trzy wąsy z każdej strony pyszczka.
          Co ciekawe, wyższy rząd może się poruszać niezależnie od niższego. Kocie wąsy są znacznie grubsze od zwykłych włosów, a ich korzenie są osadzone trzy razy głębiej i ściśle połączone z systemem nerwowym.
          Takie rozwiązanie sprawia, że dzięki impulsom płynącym z wąsów do wielu zakończeń nerwowych, kot odbiera dokładne informacje o ruchu powietrza i innych elementach otoczenia.
           Wąsy przydają się również z zupełnych ciemnościach, np. do szacowania odległości od przeszkody. Jakiekolwiek uszkodzenie wąsów sprawia, że zwierzę czuje dyskomfort i jest zdezorientowane.
           Ponadto nad każdym okiem i na tylnych częściach łap umiejscowione są podobne do wąsów i pełniące zbliżone funkcje sztywne włosy.

Słuch – nic nie umknie uwadze kota
          Kot oprócz legendarnego wzroku posiada również świetny słuch. Zwierzę posiada aż trzydzieści dwa mięśnie połączone z uchem, co daje mu dużą kontrolę nad jego poruszaniem i obracaniem.
          Już sam fakt, że jedno ucho może się obracać niezależnie od drugiego o pełne 180 stopni wzbudza podziw. Ponadto każde ucho porusza się o wiele szybciej niż ucho najbardziej wyczulonego psa.
          Ocenia się, że słuch koci jest pięciokrotnie lepszy niż ludzki, a sami doskonale wiemy, jak niektóredźwięki czy hałasy są dla nas uciążliwe.
          Zakres częstotliwości słyszanych przez koty sięga 65 kHz, natomiast człowiek odbiera dźwięki o częstotliwości niższej niż 20 kHz. Z ciekawostek: kot potrafi z przeszło 20 metrów rozróżnić dwa źródła dźwięku oddalone od siebie o… 2 cm.

Język – nie tylko smak się liczy
          Powierzchnia języka domowego kota przypomina nieco drobny papier ścierny. Warto wspomnieć, że powierzchnia języka kotów dzikich, na przykład lwa czy tygrysa, jest jeszcze bardziej szorstka i przypomina małą szczotkę. Taka budowa języka służy do kilku celów.

           Szorstki język nie tylko ułatwia toaletę i utrzymanie sierści w czystości, ale jest wykorzystywane również do odrywania mięsa od kości podczas pożerania zdobyczy, lub w przypadku naszych domowych pupili, do zjadania miękkiej karmy.

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz