sobota, 9 marca 2013


Zwierzę w domu alergika

 

      Każde dziecko chce mieć w domu pupila, którym będzie się zajmować, który będzie najlepszym przyjacielem, maskotką i towarzyszem przygód jednocześnie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a przyczyną może być alergia. Co zrobić w takim przypadku? Czy muszę zabronić dziecku posiadania wymarzonego pupila, jeśli jest alergikiem?


Dlaczego rozwija się alergia na zwierzęta?

 

      Alergia na zwierzęta dotyczy wielu osób, szczególnie w młodszym wieku. Najbardziej alergizujące są sierść i naskórek, które są szczególnie rozpowszechnione w środowisku domowym. Dodatkowo na rozwój uczulenia wpływa mocz czy ślina zwierząt, a kontakt z nimi jest nieunikniony. W wyniku zadziałania bodźca uwalniają się przeciwciała klasy IgE, które aktywują w kolejności następne komórki. Kaskada ta prowadzi do rozwinięcia się objawów, głównie ze strony układu oddechowego i skóry.

Unikanie alergenów

 

      Najlepszym rozwiązaniem jest więc unikanie kontaktu z alergizującymi zwierzętami. Jest więc oczywistym, iż nie można trzymać w domu zwierzęcia, które alergizuje dziecko, nawet wbrew jego oczekiwaniom. Uczulenie na jeden gatunek zwierząt nie determinuje jednak uczulenia na inne. Dzieckoma silne objawy po kontakcie z kotem? Może Waszą rodzinę zadowoliłby mały pies? Zbadaj koniecznie dziecko również pod kątem innych alergii, by rozważyć optymalne dla Was rozwiązanie.

Moje dziecko jest uczulone na wszystkie futrzaki


      Najtrudniejszą dla rodzica sytuacją jest ta gdy dziecko jest uczulone na wszystkie typy zwierząt futerkowych. Nic nie da płacz i proszenie o psa czy królika, jeśli po każdym kontakcie z puszystym futerkiem dziecko rozwija silną reakcję. Przypomnij dziecku jak czuło się po ostatnim kontakcie ze zwierzęciem - czy chciałoby to przeżywać codziennie? Wytłumacz, że mieszkając pod jednym dachem będzie mieć te objawy bardzo często i że mogą się nawet nasilać stanowiąc poważne zagrożenie.

Różnorodność kluczem do sukcesu

 

      Przecież świat zwierząt jest niezmiernie różnorodny i nie ogranicza się tylko do futrzaków. Równie dużo frajdy może sprawić hodowanie żółwi czy rybek i również w ten sposób można dziecko uczyć wrażliwości i odpowiedzialności. Zapewne biorąc pod uwagę za i przeciw znajdziesz dla Twojej rodzinynajlepsze rozwiązanie.

Pies na horyzoncie

      Zakaz kontaktu ze zwierzętami dotyczy nie tylko posiadania zwierzęcia w domu.
      Alergik musi unikać również kontaktu w innych warunkach i Twoje dziecko musi dokładnie zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Dziecko bawiąc się w domu przyjaciela czy w trakcie wizyty u rodziny musi pamiętać i rozumieć, że zamiast przytulać zwierzę lepiej zająć się układaniem klocków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz