sobota, 13 lipca 2013

Jak utrzymać sierść psa w czystości?


       Podczas spacerów zwierzęta są szczególnie narażone na zabrudzenia. Deszcz, błoto czy unoszące się w powietrzu spaliny osadzają się na skórze i sierści. O tym, jak często należy kąpać psa i dlaczego dbanie o higienę zwierzęcia przez cały rok ma ogromne znaczenie, opowiada ekspert firmy OVER ZOO.
Dbaj o czystość sierści swojego pupila.


Dlaczego należy kąpać psa?
      Regularne kąpiele mają bardzo duże znaczenie w utrzymaniu zdrowia i higieny czworonogów. Dzięki nim możemy usunąć zabrudzenia, ale przede wszystkim groźne substancje, które osiadają na naszym pupilu podczas codziennych spacerów.
      Ponadto, kąpiele pozwalają uniknąć zatrucia psa środkami chemicznymi, które mogą pozostać na opuszkach łap. Dbając o higienę psa zmniejszamy ryzyko wystąpienia alergii skórnych spowodowanych kontaktem z pyłkami traw, kurzem oraz pyłem.
       Warto pamiętać, że podczas zabiegów pielęgnacyjnych nawiązujemy bliższą więź z naszym czworonogiem. W trakcie kąpieli mamy czas, aby dokładniej przyjrzeć się jego skórze i sierści oraz sprawdzić czy na ciele zwierzęcia nie ma guzów, stłuczeń lub skaleczeń oraz pasożytów.

Jak często dbać o higienę psa?
       Potocznie uważa się, że psy powinno się kąpać raz na pół roku. Niestety jest to mit. Powinniśmy kąpać pupila zawsze wtedy, gdy zobaczymy, że na futrze znajdują się widoczne zabrudzenia lub gdy poczujemy, że sierść ma nieprzyjemny zapach.
       W ramach profilaktyki powinniśmy pilnować, aby pies nie wszedł w jakiekolwiek plamy na ulicy. W zachowaniu odpowiedniej higieny pomoże nam również regularne wyczesywanie sierści, szczególnie wiosną i jesienią, gdy zwierzęta dostosowują grubość okrywy włosowej do zmieniających się warunków atmosferycznych.

       Zalecane jest wstrzymanie się z pierwszą kąpielą szczeniąt do ukończenia szóstego miesiąca życia. Zdarza się jednak, że nasz mały pupil wytarza się w nieczystościach, a wtedy kąpiel stanie się koniecznością. W takim przypadku powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby bezpiecznie przeprowadzić ten zabieg.
       Zacznijmy od położenia maty antypoślizgowej na dnie miski tak, aby zwierzę stało stabilnie. Przed zamoczeniem psa powinniśmy zatkać jego przewody słuchowe watą, zapobiegając tym samym dostaniu się wody do wnętrza ucha. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie moczymy zwierzęciu głowy. Ponadto, powinniśmy starannie dobrać preparat do kąpieli.
       Po kąpieli pozwólmy zwierzęciu otrzepać się, a zaraz po tym zawińmy je w ręcznik, który wchłonie resztę wody. Po chwili delikatnie przetrzyjmy wilgotną sierść suchym ręcznikiem i pozostawmy szczenię w ciepłym miejscu. Wyeliminujmy przeciągi, gdyż młode zwierzęta są szczególnie narażone na przeziębienie. Najlepiej, gdy kąpiel odbędzie się wieczorem.

Jakiego szamponu należy używać do psiej kąpieli?
        W sklepach zoologicznych i w gabinetach weterynaryjnych jest dostępnych wiele rodzajów szamponów. Można wybrać szampon sugerując się wiekiem zwierzęcia (np. szampon dla szczeniąt), długością włosa (szampon dla psów krótkowłosych, szampon dla długowłosych) lub jego barwą (szampon dla psów o jasnej bądź ciemnej sierści).
Istnieją również szampony lecznicze, które stosuje się w przypadku chorób dermatologicznych takich jak: łupież, grzybica czy łojotok.





1 komentarz:

  1. Jeżeli mamy zamiar faktycznie utrzymać sierść psa w dobrej kondycji, to oprócz właściwej diety musimy również używać odpowiednich kosmetyków. Ja takie kupuję w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ i to właśnie przede wszystkim one zapewniają ładną sierść naszym pupilom.

    OdpowiedzUsuń