poniedziałek, 29 lipca 2013

Udar cieplny u psa

 Jak zapobiegać i leczyć?

        Udar cieplny u psa to stan zagrożenia życia zwierzęcia, który występuje, gdy temperatura ciała osiąga przedział od około 41°C do 43°C.         
        Niewydolność wielonarządowa, drgawki, a finalnie śmierć zwierzęcia są bardzo prawdopodobne, jeśli nie podejmiemy natychmiastowego leczenia.
        Należy rozpocząć proces schładzania organizmu psa, żeby miał jakiekolwiek szanse na przeżycie!
        Najczęstszą przyczyną udaru cieplnego jest pozostawienie psa w lecie w zamkniętym samochodzie.



Co to jest udar cieplny?
        Udar cieplny to stan zagrożenia życia, kiedy zwierzę nie jest w stanie obniżyć swojej temperatury ciała poprzez mechanizmy fizjologiczne.
        Psy obniżają swoja temperaturę ciała poprzez ziajanie, bo nie pocą się, tak jak ludzie. Muszą to robić, bo jeśli temperatura ciała osiągnie od 41°C do 43°C to w komórkach zaczną ścinać się białka i komórki będą ulegać uszkodzeniu – rozpocznie się proces, jaki obserwujemy podczas gotowania jajka.

Kiedy dochodzi do udaru cieplnego?
        Udar cieplny najczęściej występuje u psów, co nie znaczy, że nie może pojawić się również u kotów. Przegrzanie następuje w momencie, gdy zwierzę jest zamkniętej w rozgrzanej, małej przestrzeni, takiej jak samochód latem, czy też wyprowadzany jest przy upalnej, wilgotnej pogodzie. Do przegrzania może dojść również na zewnątrz, jeżeli zwierzęta nie mają dostępu do czystej wody i do zacienionego miejsca, gdzie mogłyby schronić się przed promieniami słonecznymi.
         Czynniki, które predysponują zwierzęta do wystąpienia udaru cieplnego to kolor sierści (ciemna sierść bardziej „przyciąga” słońce), wiek (starsze psy), otyłość, zmniejszona zdolność do cyrkulacji powietrza przez drogi oddechowe czy choroby układu krążenia.
         Zwierzęta z wąskimi drogami oddechowych, z porażeniem krtani, czy też rasy brachycefaliczne, takie jak chociażby buldogi, buldożki, boksery i mopsy mają mniejszą zdolność do efektywnego schładzania swoich organizmów.
         Najczęstszą przyczyną udaru cieplnego u psów jest pozostawienie ich w zaparkowanym samochodzie. Jedno z wielu przeprowadzonych badań wykazało, że nawet przy niewielkim zachmurzeniu i temperaturze 32°C wnętrze samochodu potrafi rozgrzać się do 48°C w ciągu 15-20 minut!
         W chłodniejsze dni samochód również może dość szybko się nagrzać i być niebezpiecznym dla naszego pupila. W innym badaniu, w słoneczny dzień przy temperaturze 21°C na zewnątrz w zaparkowanym w słońcu samochodzie z uchylonymi szybami, temperatura wnętrza wzrosła do 45°C w ciągu 1 godziny.
         Nie zapominajmy też o czworonogach przebywających na dworze – psy w kojcach, utrzymywane przy budzie muszą mieć cień i dostęp do wody. Również wyprowadzanie psa w czasie upałów może prowadzić do udaru cieplnego.
         W trakcie gorących dni, najlepiej zapewniać ruch w czasie, kiedy słońce jeszcze nie jest tak dokuczliwe, czyli np. wcześnie rano lub też wieczorami.
         Nie zapominajmy, żeby zawsze zapewnić dużą ilością wody i odpoczynku w trakcie spaceru. Pomocne jest także chłodzenia swojego psa polewając go wodą z węża ogrodowego lub umożliwiając mu kąpiel.

Udar cieplny u psa: jak rozpoznać?
         Udar dotyka prawie każdy system w organizmie. W normalnych warunkach, gdy ciało nagrzewa się, psy zaczynają ziać, aby pozbyć się nadmiaru ciepła.
         Innym sposobem na ochłodzenie jest wysłanie większych ilości krwi do rozszerzonych naczyń krwionośnych w pobliżu skóry.
         Ciepło na drodze promieniowania jest wydalane z organizmu, a chłodniejsza krew wraca do obiegu. W przypadku wysokiej temperatury i braku możliwości oddania ciepła, krew kierowana jest z dala od ważnych narządów, takich jak mózg, nerki, przewód pokarmowy, i wątroba. Kiedy te narządy nie otrzymują wystarczającej ilości krwi, zaczyna się ich powolna degradacja.

        Objawy udaru cieplnego to:
dyszenie,
letarg
wymioty / biegunka,
dezorientacja,
drgawki,
śpiączka.

UWAGA! W ostateczności udar cieplny u psa może zakończyć się śmiercią!

Leczenie udaru cieplnego przed interwencją lekarza weterynarii
        Działanie musi zostać podjęte natychmiastowo, gdyż śmierć może nastąpić w ciągu kilkunastu minut. Jeśli zwierzę cierpi na udar cieplny, należy udać się natychmiast do lekarza weterynarii, jednak przed wyjazdem należy schłodzić zwierzę przy użyciu chłodnej wody np. z węża ogrodowego, zawinięcie go w mokry ręcznik, oblanie spirytusem (spirytus paruje dużo szybciej niż woda zabierając ze sobą nadmiar ciepła z powierzchni ciała zwierzęcia) albo nakierowanie wentylatora na naszego psa.
         Pamiętajmy, żeby zwierzęcia NIGDY NIE ZANURZAĆ W LODOWATEJ WODZIE! 
         Może to spowodować groźne dla życia powikłania!

Jak zapobiegać udarowi cieplnemu?
         Udarom można zapobiec poprzez szczególną ostrożność. Należy unikać umieszczania zwierząt w niebezpiecznych dla nich miejscach i nie narażać na promieniowanie słoneczne. Żadne zwierzęta nie powinny być pozostawione w samochodzie, nawet jeśli okna są lekko uchylone.  
         Zwierzęta, które są na zewnątrz w upalne dni powinny mieć swobodny dostęp do świeżej wody, cienia i odpoczynku. Szczególną troską w upalne dni należy otoczyć zwierzęta, które dotykają choroby, otyłość, są starsze, lub budowa ich ciała dodatkowo naraża je na wystąpienia udaru w ciepłe dni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz