niedziela, 28 lipca 2013

Kot i wysokie temperatury


        Udar cieplny (hipertermia) to ogólne określenie wielu zaburzeń spowodowanych nadmiernym przegrzaniem organizmu.
        Pamiętajmy, że jest on poważnym zagrożeniem dla życia kota i nigdy nie wolno go bagatelizować.


W jaki sposób dochodzi do udaru cieplnego?
        Koty się nie pocą.
        W czasie upałów chłodzą swoje ciało podobnie jak psy – ziejąc. Z organizmu zwierzęcia intensywnie odparowywana jest wówczas woda wraz z dużą ilością składników mineralnych. Jeśli w otoczeniu panuje zbyt wysoka temperatura, kot może nie być w stanie odpowiednio się schłodzić.
        Sytuacja taka prowadzi to do odwodnienia i niedoboru minerałów mających kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najbardziej narażone są koty, które mają długie futro.
        Ciało kota opatulone w taki naturalny płaszcz trudniej oddaje ciepło. Innym zagrożeniem są oparzenia słoneczne skóry, które mogą przerodzić się w złośliwe nowotwory. Tutaj do największej grupy ryzyka należą koty nagie (np. sfinksy), albinotyczne i inne z białą sierścią.

Objawy 
             – pierwszym symptomem przegrzania organizmu jest nadmierne pobudzenie zwierzęcia: bieganie, pomiaukiwanie. Kolejnym to przede wszystkim płytki, przyspieszony oddech i bardzo wysoka temperatura ciała dochodząca do 42 st. C.
         Możemy zaobserwować suchą skórę warg i ciemny kolor języka i dziąseł. W ciężkich przypadkach pojawiają się drgawki i utrata przytomności. Niekiedy niestety nie udaje się zwierzęcia uratować.

Zapobieganie 
                      polega przede wszystkim na… odrobinie naszej wyobraźni.
        NIGDY nie zostawiajmy zwierzęcia w samochodzie w ciepły letni dzień, nawet jeśli wchodzimy do sklepu tylko po to żeby kupić bułeczki. Temperatura w aucie bardzo szybko wzrasta nawet do 70 stopni.
        Wyobraźmy sobie nas samych zamkniętych w takiej puszce. Pamiętajmy żeby naszemu kotu nigdy nie zabrakło świeżej wody w misce – jest to zasada która obowiązuje zawsze, ale szczególnie zwróćmy na to uwagę w upalne dni.
        Możemy wtedy wlać do miski kota wodę mineralną niegazowaną, która uzupełni niedobory minerałów. Koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu, ale w upały nie zamykajmy zwierzaka na balkonie.
        Kot musi mieć możliwość schronienia się w cieniu jeśli poczuje taką potrzebę. Jeśli już jednak zauważymy niepokojące objawy, zacznijmy schładzać zwierzę zimnymi ręcznikami i natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem.

Ważne
          Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nasz kot dziwnie się zachowuje i widać że coś z nim jest nie tak, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza!
          Informacje o chorobach na które zapadają koty podaję jedynie w celu ogólnego zorientowania się z czym możemy się zetknąć i na co należy zwrócić uwagę obserwując zwierzę.

          Opis powyżej nie jest ani pełną listą, ani nie służy diagnozowaniu, a już na pewno nie uprawnia do leczenia kota na własną rękę. To tylko wskazówki dla właścicieli by obserwując zachowanie swojego pupila mieli rozeznanie co robić w przypadku dziwnego zachowania się kota w czasie upałów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz