sobota, 6 lipca 2013

Jak zapobiegać nadwadze u psów?


         Czy właściwa dieta oznacza jednoczesne karmienie psa suchą i mokrą karmą oraz resztkami ze stołu?
         Nadwaga jest w takim samym stopniu niebezpieczna dla zdrowia człowieka, jak i psa, dlatego troskliwy właściciel pupila powinien szczególnie dbać o jego prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę.
         Co się pod tym kryje - mówi lekarz weterynarii.

Nadwaga u psów a zróżnicowane posiłki
         Co dla właścicieli znaczy „dobrze odżywiony pies”? Dla 69% z nich jest to pies otrzymujący zarówno karmę suchą, mokrą, resztki ze stołu i specjalnie przygotowywane domowe jedzenie. Jednak czy równoczesne podawanie tak zróżnicowanych posiłków jest naprawdę dobre dla naszego czworonoga?
         Jak się państwo domyślacie nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż taki sposób żywienia może zaszkodzić zdrowiu naszego pupila. Prawidłowo dobrana gotowa karma w pełni zaspokaja potrzeby organizmu i ma najbardziej pozytywny wpływ na zdrowie psa. Będąc bardzo przywiązanym do swojego czworonoga, chcemy dla niego jak najlepiej, czasem zapominając jednak o prawidłowych zasadach żywienia.
          Podawanie zbyt dużych porcji karmy, resztek z naszych posiłków czy niezdrowych przekąsek to prosta droga do nadwagi lub otyłości, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Również świadomość możliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które mogą dotykać naszego pupila, pozwoli dobrać najbardziej odpowiedni dla niego posiłek.

Konsekwencje nadwagi u psa

          Przyczyną problemu nadwagi lub otyłości jest zbyt duża ilość przyjmowanych przez zwierzę kalorii w stosunku do jego potrzeb. Zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze, jeśli nasz pies nie przepada za ruchem, co dotyczy np. starszych psów.
         Nadmiar przyjmowanych kalorii gromadzony jest w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak nadwaga i otyłość to nie tylko defekty urody. Zbyt duża masa ciała prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów, a także może być ona przyczyną trudności w oddychaniu i krążeniu krwi.
         Dodatkowo, pupil traci chęci i energię do zabawy, potrzebuje więcej snu i staje się bardziej podatny na infekcje.

Jak rozpoznać, że pies ma nadwagę?

         Jeśli posiadamy psa rasowego, to prawidłową wagę dorosłego psa możemy znaleźć w fachowej literaturze. Wyzwanie mogą stanowić kundelki, ale i na nie jest sposób. Możemy to ocenić poprzez dotyk:
Idealna masa ciała: żebra, kręgosłup i kości miednicy są niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne pod palcami.
         Nadwaga: żebra, kręgosłup i kości miednicy są trudno wyczuwalne pod palcami.
         Otyłość: nadmierna tkanka tłuszczowa na tułowiu, grzbiecie i przy nasadzie ogona, żebra, kręgosłup i kości miednicy nie są wyczuwalne.

         Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby ocenić wagę psa, możemy poradzić się lekarza weterynarii. Po wizycie zanotujmy prawidłową wagę ciała i regularnie ważmy naszego pupila, kontrolując, czy nie przybiera na wadze.

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz