niedziela, 7 lipca 2013

Jak zapobiegać nadwadze u psów? I

Odpowiednia karma

          Powinniśmy wybrać karmę, która smakuje naszemu pupilowi. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są gotowe karmy: suche lub mokre, które w równym stopniu dostarczają psu odpowiednią ilość składników odżywczych i pozwalają zaoszczędzić właścicielowi czas, potrzebny na przygotowanie posiłku.
          Równocześnie dzięki gotowym karmom, możemy w łatwy sposób dopasować posiłek do stopnia aktywności lub wieku naszego pupila. Decydując się na mokry pokarm, warto wybrać taki, który dodatkowo nie wywoła objawów ze strony układu pokarmowego, jak np. przy uczuleniu na gluten.
          Obecnie mamy łatwy dostęp do bezpiecznych bezglutenowych posiłków dla psów. Unikajmy nagłych zmian karmy. Wszelkie zmiany w żywieniu należy wprowadzać stopniowo, aby organizm psa dostosował się do trawienia innego pokarmu.

A co z domowymi posiłkami?

          Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków, warto wiedzieć, jakie produkty mogą zaszkodzić naszemu psu. Unikajmy podawania kaszy, ziemniaków oraz zbyt tłustego mięsa. Nie należy podawać psu cebuli i czosnku, nawet w małych ilościach, gdyż są dla niego toksyczne oraz roślin strączkowych i kapusty - mogą powodować silne wzdęcia. 
          Taką dietę domową należy opracować z lekarzem weterynarii, gdyż polegając tylko na swojej wiedzy możemy nie zapewnić psu odpowiedniej ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może prowadzić do problemów zdrowotnych czworonoga.
          Jeśli nie mamy czasu lub nie czujemy się na siłach, aby podjąć się samodzielnego przygotowywania posiłków, warto zdać się na pełnowartościowe gotowe karmy.

Ile posiłków w ciągu dnia?

          Liczbę podawanych posiłków możemy dopasować do naszego trybu życia, pamiętając równocześnie o potrzebach psa. Odmierzoną dzienną porcję karmy możemy podać w 2 – 3 mniejszych posiłkach lub w 1 większym. To drugie rozwiązanie nie jest jednak polecane dla psów z predyspozycją do skrętu żołądka, np. owczarków niemieckich, berneńskich psów pasterskich czy dogów niemieckich.

A przekąski?

          Nikt nie zabrania podawania psu smakołyków, jednak trzeba to robić rozsądnie. Nie podawaj mu swoich przekąsek, np. chipsów lub słodyczy – zawierają one dużo kalorii i systematyczne ich podawanie znacznie zaburzy bilans energetyczny pupila. Zamiast tego, jako nagrodę lepiej stosować gotowe psie przysmaki. 

Jak karmić by uniknąć nadwagi u psa?

           W walce o utrzymanie prawidłowej wagi ciała naszego psa, niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Podstawą powinny być dłuższe spacery, wspólne bieganie lub częstsze zabawy z czworonogiem, np. z użyciem piłki czy frisbee. C
           Często jest tak, że nadwaga lub otyłość dotyka zwierzęta starsze lub takie, które cierpią na schorzenia, przy których duża aktywność fizyczna jest niewskazana lub sprawia psu ból (np. zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa).
           W ich przypadku stosowanie karm o obniżonej zawartości kalorii i wspomagających odchudzanie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, co ma pozytywny wpływ na zdrowie pupila.
          Stosowanie tego typu karm jest również przydatne dla tych psów, które większość czasu spędzają w domu i nie przepadają za ruchem np. jamników.   



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz