środa, 1 maja 2013

10 najczęstszych problemów z kotem I


Kot ciągle domaga się jedzenia

         Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż kot żebrzący o jedzenie. Miauczenie przy stole, platanie się pod nogami i nerwowe wpatrywanie się w każdy kąsek może każdego wyprowadzić z równowagi.
         Takie zachowanie rzadko jest spowodowane głodem lub niedoborami w diecie, a częściej ma na celu wymuszanie co smaczniejszych kąsków i zwrócenie na siebie uwagi. Nie można jednak wykluczyć przyczyn zdrowotnych.
          Należy zatem wybrać się z kotem do weterynarza i przebadać go pod kątem hormonalnym. Weterynarz doradzi zbilansowaną dietę, która dostarczy kotu odpowiedniej ilości składników odżywczych i da mu poczucie sytości.
          Jeśli kot jest zdrowy  i ma pod dostatkiem jedzenia, najprawdopodobniej natarczywości się nauczył. Zwierzę szybko pojmuje, że miauczenie i łaszenie się przyciąga uwagę właściciela i zapewnia mu jedzenie.
          Aby uporać się z problemem żebrania, wszyscy domownicy muszą konsekwentnie ignorować takie zachowanie kota. Na początku zwierzak zapewne będzie podejmował wzmożone próby zwrócenia na siebie uwagi, ale po pewnym czasie zda sobie sprawę, że dodatkowy wysiłek nie przynosi mu żadnych korzyści i przestanie żebrać.
          Warto także odwrócić uwagę kota od jedzenia intensywną zabawą. Kot pochłonięty łowieniem myszki na wędce czy grą zręcznościową nie będzie myślał o jedzeniu.

Kot walczy z innymi kotami

          Agresja między dorastającymi kotami to przejaw walki o własne terytorium. Jest to zjawisko normalne, lecz czasami staje się uciążliwe, zwłaszcza jeśli kot zaczyna atakować nawet swoich domowych współtowarzyszy.
          Warto poddać wtedy kota kastracji/sterylizacji. Doraźnym rozwiązaniem może być użycie rozpylacza feromonów, który pomaga w dużym stopniu złagodzić temperament kota. Inną przyczyna agresji kota mogą być pewne zmiany, które zaszły w jego otoczeniu.
          Jeżeli nie potrafimy samy wyeliminować agresywnego zachowania pupila, najlepiej poprosić o poradę kociego behawiorystę.
          Gdy będziemy świadkiem bójki kotów, przerwijmy ją głośnym klaśnięciem lub innym dźwiękiem, który odwróci ich uwagę. Nigdy jednak nie próbuj rozdzielać kotów na siłę, bo możemy sami paść ofiarą kociej agresji.

Kot znaczy teren w domu

          Znaczenie moczem terenu przez kota jest jego działaniem instynktownym i zazwyczaj trudno go tego oduczyć. Pierwsze co należy zrobić w tej sytuacji, to wykastrowanie lub sterylizacja kota.
         Zabieg ten rozwiązuje problem w 90%, jeżeli wykonamy go przed osiągnięciem przez zwierzę pełnej dojrzałości płciowej (w wieku około 6 miesięcy).
         Jeśli zabieg nie przyniesie skutków, należy zwrócić uwagę na czynniki środowiskowe, np.: pojawienie się w domu nowej osoby lub zwierzęcia bądź też drastyczna zmiana zwyczajów domowych.
         W takiej sytuacji pomóc mogą leki obniżające napięcie, przykrycie miejsc, w których kot się załatwia, folią aluminiową (koty nie znoszą folii aluminiowej, a szczególnie dźwięku moczu upadającego na taką folię) i spryskanie ich zapachem środkiem usuwającym zapach moczu, np. Ecodor UF2000 i Urine Off.
          Moczem znakowane są zazwyczaj powierzchnie pionowe - okolice okien i drzwi lub inne punkty uważane przez zwierzę za ważne.
          Spryskiwanie moczem sprawia, że zapach kota jest wyczuwalny wdanym miejscu, dzięki czemu zwierzę czuje się bezpiecznie. Spryskiwanie zasłon świadczy o tym, że kota niepokoi coś, co dzieje się na zewnątrz, być może widzi obcego kota.
           Należy uspokoić kota, zasłaniając widok z okna, by nie mógł dostrzec kotów znajdujących się na zewnątrz. W przypadku zestresowanego kota mogą pomóc np. syntetyczne feromony, będące odpowiednikiem feromonów kotki.
           W przypadku silnego stresu niezbędna jest konsultacja z weterynarzem i zastosowanie środków uspokajających lub wizyta u specjalisty od zachowań zwierząt.

Kot wchodzi na blaty kuchenne

           Ważne jest, aby być konsekwentnym i nigdy nie zachęcać kota do wskakiwania na blaty. Zwierzę można zniechęcić do takiego zachowania, wykorzystując taśmą klejącą ułożoną lepką powierzchnią do góry lub folią -  koty nienawidzą lepkich, błyszczących lub pomarszczonych powierzchni.
           Warto korzystać z tego rozwiązania, zawsze gdy nie możemy mięć kota na oku, np. w nocy lub gdy wychodzimy z domu.
           Środowisko kota powinno umożliwić mu życie na różnych poziomach, gdyż zwierzę czuje się lepiej, jeśli ma do dyspozycji miejsca położone wysoko, gdzie może z ukrycia obserwować otoczenie.
            W domu trzeba wydzielić takie powierzchnie, na które kot może wskakiwać. Mogą to być górne części szaf, szafek, półki lub specjalne kocie wieże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz