wtorek, 14 maja 2013

Pies kręci się w koło na spacerze




Nasza czytelniczka ma problem z psem, którego zaadoptowała ze schroniska. Pies podczas spacerów kręci się w koło. Co może oznaczać takie zachowanie - wyjaśnia nasz ekspert.

Pytanie czytelniczki:

Jak poradzić sobie z psem, który na spacerze kręci się w koło?

Kilka dni temu zaadoptowałam psa ze schroniska. Gdy wychodzę z nim na spacer, przechodzi zaledwie kilka kroków i zaczyna się kręcić w koło. W wyniku czego na spacerze praktycznie stoję w miejscu, bo przejście małej odległości zajmuje nam kilkadziesiąt minut.  Czy takie zachowanie wynika z tego, że pies pochodzi ze schroniska? Jak mogę temu zaradzić?

Odpowiedź eksperta:

           Pies, który dłuższy czas spędził w schronisku, zamknięty w boksie, bez możliwości wychodzenia i normalnego funkcjonowania, po adopcji będzie musiał przyzwyczaić się do nowych sytuacji. Chodzenie w koło może być objawem problemów psychicznych lub społecznych psiaka. Może być  objawem nerwicy lub lęku, z którym pies w nowej sytuacji nie umie sobie poradzić. Problemy te, często mogą też przekładać się na zdrowie zwierzęcia  np. problemy z jedzeniem lub mniejszą aktywność fizyczną. Robienie kółek przez psa może być sposobem, który znalazł sobie na rozładowanie wzbierających się w nim emocji i napięcia.  Podczas takich zachowań zwierzę stwarza wrażenie, jakby nie panowało nad tym, co robi. Oczywiście problem można rozwiązać. Im szybciej się tym zajmiemy – tym lepiej.
Możesz go spróbować rozwiązać samodzielnie. Daj psu trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Na pewno nie powinnaś się śpieszyć. Praca z takim psem może trwać długo -  pół roku, a nawet dłużej. Na początku będąc z psem na spacerze, można spróbować zainteresować go jedzeniem lub zabawką. Zainteresowany smakołykami lub zabawą nie będzie zwracał uwagi na to, co dzieje się dookoła. Pomocny może okazać się też zaprzyjaźniony pies, który „pokaże nowemu”, że świat wcale nie jest taki straszny. Pies zajmie go zabawą, co może zmniejszyć jego stres. Jeśli to nie pomoże, warto skontaktować się ze specjalistą od psich zachowań, behawiorystą lub instruktorem szkolenia, który stwierdzi przyczynę takiego zachowania oraz pomoże rozwiązać konkretny problem.
Po każdej adopcji psa ze schroniska warto iść z nim do weterynarza, aby ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia. W ten sposób będziemy mieć pewność w dwóch kwestiach: pierwszej - czy posiadamy zdrowego psa, drugiej - czy pewne zachowania, które nas niepokoją, wynikają ze stanu zdrowia psa. Bywa, że niektóre psie reakcje np. ugryzienia, niechęć do jedzenia, unikanie kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami wynikają z bólu, jaki odczuwa zwierzę lub innych  problemów zdrowotnych. W takiej sytuacji, kiedy pies ma problemy ze zdrowiem, to one są najważniejsze i należy zabrać psa do gabinetu weterynaryjnego.  Z rozwiązywaniem problemów związanych z zachowaniem trzeba poczekać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz