poniedziałek, 20 maja 2013

Mity na temat sterylizacji i kastracji psów.



        Sterylizacja i kastracja ciągle wzbudzają wiele kontrowersji. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Warto wiedzieć czy choć trochę jest w nich prady.

Oto one:
Sterylizacja/ kastracja skraca życie zwierząt
Kastrowane psy rzadziej chorują, dzięki czemu ich życie jest szczęśliwsze. Wśród chorób, które dzięki sterylizacji/kastracji ominą naszego pupila możemy wymienić: infekcję dróg moczowych, nowotwory jąder, nowotwory narządów rodnych, nowotwory gruczołu mlekowego czy ropomacicze.
Suka powinna chociaż raz mieć szczeniaki
Ciąża i poród jest ciężkim doświadczeniem dla każdej suczki. Brak odpowiedniej opieki podczas porodu może spowodować komplikacje zagrażające zdrowiu i życiu zwierzęcia. Błędne jest również myślenie, że ciąża zapobiega chorobom nowotworowym i ropomacicznym.
Suka powinna chociaż raz mieć cieczkę 
Istnieją dwie szkoły, które mają inne zdania na ten temat. Jedni uważają, że lepiej gdy suczka miała już pierwszą cieczkę, ponieważ świadczy to o jej dojrzałości płciowej. Drudzy są zdania, że szczenięta sterylizowane w młodym wieku dużo lepiej znoszą zabiegi.
Pies stanie się leniwy
Kastracja nie prowadzi do zmiany charakteru psa. Może spowodować zmniejszenie agresji dominacyjnej u samca, co wiąże się z brakiem testosteronu. Pies nadal będzie miał ochotę na spacery czy wspólną zabawę.
Zabieg niesie ze sobą duże ryzyko
Zabieg niesie ze sobą minimalne ryzyko. Wykonywany w narkozie jest bezbolesny dla zwierzęcia i należy do standardowych operacji. Po sterylizacji/ kastracji pies wraca do zdrowia w ciągu kilku dni.

U kastrowanych psów częściej występuje nowotwór prostaty

Nie jest to prawdą. Nie ma statystycznie znaczącej różnicy w występowaniu raka gruczołu krokowego u psów kastrowanych i niekastrowanych. Dodatkowo, kastracja wyklucza występowanie wszystkich innych schorzeń prostaty. Prostata rozwija się dzięki testosteronowi, a on nie wytwarza się u psów kastrowanych.

Suka ma radość z macierzyństwa

Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży u suki budzi się instynkt macierzyński, polegający na tym, że czuje się odpowiedzialna za odkarmienie i doprowadzenie do dorosłości swoich szczeniąt. Szczenięta chore  zazwyczaj są przez nią odrzucane, a to prowadzi do ich śmierci.  Sunia nie przechowuje w swej pamięci wspomnień, nie będzie pamiętać, że miała już szczeniaki.

Dla wszystkich szczeniąt znajdzie się dobry dom

Zastanów się skąd tyle bezdomnych psów na ulicach twojego miasta? Skąd biorą się przepełnione schroniska?  Wielu właścicieli psów myśli, że ich szczeniaki na pewno znajdą dobry dom, ale czy nie lepiej najpierw zadbać o te, które już są na świecie?

Wzrost agresji lub zbyt duża potulność

Rzadko jest to prawdą. Suka, która była agresywna, nie zmieni swojego charakteru, a jej agresja nie wzrośnie. Podobnie jest z suczkami, które są potulne. Kastrowane psy mogą stać się lepszymi obrońcami, ponieważ nie podlegają one działaniu popędu płciowego.

Starsze suki nie mogą mieć szczeniaków, więc nie powinno się ich sterylizować

U psów nie spotykamy się ze zjawiskiem menopauzy. Nawet zwierzę, które jest w bardzo zaawansowanym wieku, może zajść w ciążę, a wtedy często występują komplikacje.  Suczka może mieć szczeniaki nawet do 18 roku życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz