poniedziałek, 13 maja 2013

Jak dopasować kaganiec i przyzwyczaić do niego psa?


        Czy nasz pies powinien mieć kaganiec? Często jeszcze pokutuje przekonanie, że kaganiec to „kara” dla psów agresywnych lub zjadających różne śmiecie na spacerach więc kojarzy nam się źle.

        Dlatego unikamy go jak ognia.
        Tymczasem nawet „straszny” kaganiec może się okazać pomocnym niestrasznym sprzętem

Kiedy i po co psu kaganiec?
Gdy nasz pies jest mały lub łagodny jak baranek wydaje nam się, że kaganiec to zupełnie obcy nam przedmiot. Czy może nam się przydać kaganiec? Kaganiec zwykle nie jest ulubionym sprzętem psów i trudno się im dziwić. Jest jednak wiele rzeczy w naszym życiu za którymi i my nie przepadamy można się jednak do nich przyzwyczaić. Życie w cywilizacji wymaga przystosowania zarówno od nas ludzi, jak i od mieszkających z nami zwierząt. W zależności jak zapoznamy je z nowym sprzętem – w tym wypadku kagańcem – takie będą miały skojarzenia.
Kiedy przydaje się kaganiec? Przede wszystkim w komunikacji miejskiej i pociągach, także w niektórych miejscach publicznych wstęp z psem jest dozwolony pod warunkiem założenia mu kagańca. W niektórych miastach są wyznaczone tereny na których można puszczać psy ze smyczy jedynie w kagańcu. Czasem też przydaje się przy niektórych zabiegach weterynaryjnych – w niektórych sytuacjach pies potrafi odruchowo „bronić się” przed lekarzem a nawet trzymającym go właścicielem. Ponieważ trzeba pomóc psu w potrzebie kaganiec jest wtedy nieunikniony. Jeśli pies przyzwyczajony był do niego wcześniej, założenie kagańca u lekarza nie będzie główną przyczyną stresu psa.

Jak dopasować kaganiec do psa?
            Dopasowanie rozmiaru i kształtu kagańca jest bardzo ważne dla komfortu psa. Tak jak w przypadku obroży za duży kaganiec dla psa jest jak dla nas za duże buty. 
            Kaganiec nie może być zbyt wąski i długi, zmuszający psa do zamkniętego stale pyska, ani zbyt krótki opierający się na czubku nosa psa. Pomiędzy nosem psa, a kagańcem powinna być wolna przestrzeń. Pies w kagańcu musi mieć możliwość otworzyć pysk i dyszeć.
           Kaganiec bez względu na rodzaj nie powinien wisieć luźno na pysku psa, ani go obijać, ocierać pyska przesuwając się w przód i w tył, czy co chwilę spadać.  
           Dobrze dopasowany kaganiec powinien leżeć równo i stabilnie ułożony zgodnie z kształtem pyska psa, i umożliwiać mu otworzenie pyska w razie gdyby pies dyszał.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz