wtorek, 21 maja 2013


Sterylizacja i kastracja psa – niezbędne informacje

Zastanawiasz się nad sterylizacją lub kastracją psa, ale wahasz się, bo boisz się o zdrowie swojego psa i nie chcesz ingerować w jego naturalny rozwój? Twoje wątpliwości rozwieje lekarz weterynarii Agnieszka Bielecka. Zadaliśmy jej najczęściej padające pytania na temat sterylizacji i kastracji psów.

Główną zaletą sterylizacji jest uniknięcie chorób narządów rozrodczych

Ewelina Przastek: Co to jest sterylizacja/ kastracja?

Agnieszka Bielecka: Sterylizacja/ kastracja to zabiegi mające na celu nie dopuszczenia psów/ kotów do nieplanowanego rozrodu. W tym celu wycinane są narządy rozrodcze zwierząt. U suk usuwane są jajniki i cała macica, a u samców jądra. Po zabiegu zwierzę bardzo szybko dochodzi do siebie. Po operacji zalecane jest zakładanie psom kołnierza lub koszulki, aby nie lizały i nie drapały rany.  Po 10 dniach zostają zdjęte szwy, a nasz pies jest całkowicie sprawny.

E.P.: Jakie są koszty sterylizacji i kastracji?

A.B.: Koszt sterylizacji i kastracji uzależniony jest od wielkości i wagi psa. 

E.P. : Kiedy najlepiej wykonać te zabiegi?

Zalecanym czasem na wykonanie zabiegu jest u suczek okres jednego miesiąca po pierwszej ciecze. Daje nam to pewność, że osiągnęła dojrzałość płciową. U psa zalecany czas to 6-8 miesiąc jego życia.

E.P.: Jakie są zalety sterylizacji i kastracji?

A.B.: Główną zaletą zabiegu jest uniknięcie chorób narządów rozrodczych, które często prowadzą do śmierci zwierzęcia. Dzięki zabiegowi możemy uchronić naszego psa np. przed ropomaciczem czy nowotworem jąder. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo zachorowania suki na raka sutka. Kolejnym plusem jest uniknięcie niechcianej ciąży. Możemy podawać suce zastrzyki antykoncepcyjne, ale jest to niepotrzebne trucie zwierzęcia. Nasz pies nie będzie pamiętał, ani odczuwał braku narządów rozrodczych.

E.P.: Jakie są wady sterylizacji i kastracji?

A.B.: U psów może nastąpić wzrost wagi, co wiąże się z niewytwarzaniem testosteronu. Nie jest to jednak wada, z którą nie można walczyć. Odpowiednia dieta i ilość ruchu pozwoli zapobiec zbędnym kilogramom u naszego psa. Nie potrzebujemy też specjalnych karm, wystarczy obserwować zwierzę i podawać odpowiednią ilość pożywienia.

E.P.: Jakie są przeciwwskazania do tych zabiegów?

A.B: Nie można wykonać zabiegu psu, który jest chory. Nie chodzi tu tylko o choroby przewlekłe, ale takie jak np. kaszel czy biegunka. Zwierzę powinno być też zaszczepione i odrobaczone. Nie powinniśmy poddawać zabiegowi suki, która była niedawno w ciąży lub ma cieczkę, ponieważ może to prowadzić  do krwotoku, a to z kolei do zagrożenia zdrowia i życia. Najlepiej wykonywać zabieg suczce, która jest co najmniej na miesiąc przed lub po cieczce.

E.P.: Z jakimi komplikacjami możemy spotkać się w trakcie tych zabiegów?

A.B.: Tak naprawdę ryzyko komplikacji jest minimalne. Pierwsze z nich związane jest z narkozą. Podobnie jak ludzie pies może się nie wybudzić, ale jest to naprawdę minimalny odsetek zwierząt, które przechodzą przez zabieg sterylizacji i kastracji. Drugi skutek uboczny, który  może się pojawić dotyczy tylko suczek. Jest to nietrzymanie moczu, które w takim wypadku jest leczone hormonalnie. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz